Lorenzo il Magnifico
Autor | Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani |
Grafika | Klemens Franz, Andrea Kattnig |
Vydavatel (rok) | Cranio Creations, Albi (2017) |
Počet hráčů | 2-4 |
Délka | 60-120 min |
Žánr a mechanika | renesanční Itálie; umisťování pracantů |
Lokalizace hry | česká |
Garant pravidel 4P | Pavel Ranocha |
Pravidla pro Čtyřpohár
Česká pravidla hry jsou přiložena v krabicích, které jste dostali. V případě jakýchkoli odchylek od anglické verze mají přednost anglická pravidla, která si můžete stáhnout zde.
Budeme hrát s pravidly pro pokročilé, tedy s kartami vůdců (včetně draftu) a výběrem bonusových destiček.
Tím, že jsme dostali hry ve dvou různých várkách, mají bohužel různé týmy různé verze českých pravidel. V té první (to jsou ty opravdu "české" (/slovenské /polské) hry s logem Albi) jsou chyby viz níže. Kdo dostal hru z druhé várky (italskou), chyby už by tam mít neměl.
Velké chyby v první verzi českých pravidel:
1) str. 3 - při přípravě hry hráči dostanou každý 3 sloužící, nikoli 2
2) str. 11 - zcela vypadl odstavec o úklidu karet na konci kola: všechny karty, které se během kola neseberou, jsou odstraněny z plánu
Krom toho jsou v textu ještě některé menší nedostatky a grafika u některých obrázků nesedí, jak by měla, což ztěžuje pochopení pravidel. V případě jakýchkoli nejasností se raději podívejte ještě do anglické verze.
A. Výklady nejasných nebo opomíjených pravidel
- Všechny efekty karet jsou nepovinné.
- Akci braní karty není možné zabrat "jen tak", k zablokování soupeře, aniž bych kartu koupil.
- Pozor na pravidlo o tom, že při aktivaci žlutých karet není možné zisk z jedné karty (ani z bonusových destiček) použít pro zaplacení výdajů na jiné kartě. Všechny suroviny je potřeba mít předem. Na pořadí vyhodnocení tím pádem nezáleží.
- Pokud karta dává při jejím nákupu více jednorázových efektů, můžu se rozhodnout, v jakém pořadí je vyhodnotím. (Např. získané peníze použít na zaplacení jiné karty, apod.)
- Při nákupu karty nejdříve platíte 3 peníze, pokud už ve věži je nějaký člen rodiny, poté, pokud jdete na pozici 5 nebo 7, si berete příslušné zdroje a nakonec platíte náklady na kartu.
B. Změny a doplnění pravidel
Jednotlivé kroky v přípravě hry probíhají v následujícím pořadí:
- Vše popsané v kapitole Příprava hry, tedy mj. vylosování destiček exkominukace
- Výběr osobních bonusových destiček
- Draft karet vůdců
- Umístění karet do věží a hod kostkami (protože probíhá až v rámci fáze přípravy kola)
C. Vaše otázky ke hře
Kdy se vykládají karty osobností?
Během svého tahu, před nebo po hlavní akci (ale ne během akce!), pokud je splněna podmínka pro vyložení. Osobnost začíná fungovat okamžitě.
Vztahují se efekty exkomunikace i na karty vůdců?
Ano. Pozor na to, že také např. při aktivaci zelených nebo žlutých karet se pro účely exkomunikace vyhodnocuje každá zvlášť. V případě vůdce Santa Rita se nejdříve násobí a až pak odečítá. Akce palác se bere jako jediná akce, tedy když si ze svitku beru peníze, odečítá se pouze jednou. Ale pokud jdu do fialové věže na pozici 5/7 a zároveň kupovaná karta dává peníze, odečítám dvakrát. (Podobně u jiných věží a exkomunikace snižující příjem dřeva/kamení/síly, ...)
Co u vůdce Santa Rita znamená "v důsledku okamžitého efektu akční karty"?
Jde o suroviny, které si berete v momentu, kdy kupujete kartu. Jsou to ty zdroje zobrazené na kartě v tmavším pruhu s bleskem. Pozor na to, že nezdvojuje efekt privilegium, ani když si z něj berete dřevo, kámen, peníze, nebo služebníky.
Filippo Bruneleschi - pokud kupuju kartu z věže jinak než umístěním člena rodiny (efektem jiné karty) a ve věži u někdo je, pak platím?
Ne, ani tak neplatím. Efekt postavy se vztahuje na všechny platby za akce v obsazené věži.
Jak přesně se hraje exkomunikace "musíte vynechat svůj první tah"?
Můžete si to představit tak, že všechny své tahy hrajete jakoby o kolo později. Čili v prvním "průchodu" nehrajete, pak třikrát normálně a pak (vlastně v pátém průchodu) zahrajete svoji poslední akci. Pokud je takto postiženo více hráčů, všichni takoví jsou během prvních akcí přeskočeni a v pátém průchodu hrají své akce ve standardním pořadí (tam jsou jakoby přeskakováni ti, kteří postiženi nejsou).
Federico de Montefeltro - zde podle všeho vypadlo, že se to týká pouze barevných členů rodiny.
Ano, v anglických pravidlech je to zcela jasně řečeno.
Co znamená ta poznámka u Lorenza di Medici "body připisované až při závěrečném hodnocení se nepočítají"?
Těžko říct, v anglických pravidlech nic takového není. Ignorujte ji.
Pokud budete mít jakékoli další dotazy, pište je prosím na fórum.